Dışarda olduğumuz zamanlarda da  her zaman  #maske  takmalıyız

maskemizi lastiğinden tutarak takmalı

maskemizi ağız ve burmumuzu kapatacak şekilde takmalı

maskemizi  çıkarırken  ağız ve yüzümüzü kapatan kısımlara hiç dokunmamalı, lastik bölümünden tutarak  çıkarmalıyız .

maskemiz  yüzümüydeyken çene altına , göz üzerine çekilmemelidir, bu alanlardaki bakterilerin  solunum  yolumuza  almamıza neşen olabiliriz . 

Gitttiğimiz yerlerde maskemizi çıkartmamız gerektiğinde peçete isteyip  maskeyi üzerine koymalıyız, asla  masaya direk koymamalıyız.

cebimize koymak gerekirse direk cebimize koymamalıyız, kilitli buz dolabı poşeti içerisine koymalıyız.

cerrahi maskeleri kullanım süresi bitince nemlenmiş ise bir poşet içerisine koyarak çöpe atmalıyız . Asla direk çöpe veya çevreye atmamalıyız

çantamızda   dezenfektan,  kolonya , peçete,  yedek maske bulundurmalıyız

 ortamı paylaşmak zorunda kaldığımız kişiler ile kişisel mesafe oluşturmaya  çok dikkat etmeliyiz

genellikle gittiğimiz işletmelerin hijyeni, almış oldukları önlemleri çok önemli . İşletme sahipleri ve çalışanların kurallara uyup uymadığının kontrolü hepimizin vatandaşlık görevi  olmalıdır.

ancak enfeksiyonun genelde bir yere ulaşım için giderken kullandığımız ulaşım aracı veya kendimizin önlemleri hiçe sayarak tanıdıklarımız ile yakın temas sohbet, öpüşme sarılma , sosyal ortam için poz verme gibi olaylar ile çok daha fazla yayılabildiği unutulmamalıdır. Artık sarılmayı, tokalaşma ve yakın poz vermeleri bırakalım 

alış veriş yaparken sosyal mesafeye dikkat edilip edilmediği çok önemli , kendimiz dikkat edelim dikkat etmeyen kişileri uyaralım, kasiyer ve işletme sahiplerine bu konuda her zaman yardımcı olalım.

maskesiz alışverişe giren kişileri mutlaka uyaralım, genellikle küçük işletmeler maskesiz alışverişe göz yumabilir!!! bu konuda işletme sahipleri öncelikle kendi sağlığını ve kendi ailesini, personelini ve maskesiz giren müşteriden sonraki müşterilerinide düşünerek kesin tavır almalıdır.  Maskesiz kişi veya sosyal mesafeye uymayan kişi uyarılmalıdır.

eldiven ile gezen kişilerin  daha az el yıkadıkları eldivenleri her yere sürdükleri bilinmekte ve enfeksiyonu çok daha fazla kişilere yaydıkları akılda tutulmalı ve bu kişiler uyarılmalıdır.

genel temizlik kurallarına her zaman dikkat etmelidir . En az 20 saniye el tıkanmalı, dezenfektan temizlikte kullanılmalıdır….
Unutmamalıyız ki salgınsan korunmak ve salgının yayılmasını önlemek  bizim elimizde 

Lütfen kurallara uyalım, uymayanları da hem kendimiz ve sevdikleriniz için uyaralım .
 Kendimiz geleceğimizi belirleyeceğiz. 83 milyonun verdiği emekler boşa gitmesin lütfen