Doç Dr Fatih ÜNAL

Çocuk Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı

Koronavirüs salgınında sosyal ortamlarda nasıl davranmalıyız ?
Unutmayalım ; Bazı hastalıklar film gibidir biter, bazı hastalıklarda dizi film gibidir ( örneğin koronavirus) izle izle bitmez , dikkat etmezsek sonu maalesef gelmeyecek.
Kişisel mesafemize dikkat edilmedikçe( hasta ziyareti, asker geçirmeleri, kutlamaları , taziyeler…) oldukça salgın azalmayacak daha da artmaya başlayacak.
Kişisel mesafe – konuşurken  1. Metre Yürüyorken 5 metre
Koşarken 10 metre Yüzüyorken 8 metre olmalıdır
Çocuklar oyun sırasında sosyal mesafeyi koruyamayabilir . Çok dikkatli olmalıyız
Gürültü, bağırma ,korna çalınması bağışıklık sisteminize baskı yapabilir , hastalıklara kolayca yakalayabiliriz . evden dışarıya çıktığımızda maskemizi takmalıyız. 2 yaş altı çocuklara maske takılması gerekmez, rahatsızlık verebilir
Kişisel mesafeyi koruyarak bireysel sporlar yapılmalı, maske spor sırasında takılmamalıdır
Eğer spor salonunda spor yapıyorsak spora başlamadan önce ve sonra  aletleri kendimizin temizlemesi gerekmektedir .
‍Tesiste yüzmüşsek veya denizde yüzmüşsek duş aldıktan sonra kesinlikle maske takmalıyız .
‍Sitelerde ve deniz  kıyısında  güneşlenirken maske takılmalıdır Şezlongları bir kişi kalktıktan sonra bizim kullanabilmemiz için en az 20 dakika geçmeli şezlong minderi olmamalıdır .
Şezlonglar arası mesafe 1,5 den az olmamalıdır. Maske işi bittikten  sonra poşete konuşup çöpe atılmalıdır. genel temizlik kurallarına dikkat
Eğer dikkatli olmazsak hastalık yayılacak . Lütfen kurallara uyalım uymayanları uyaralım. Bu hepimizin vatandaşlık görevi olmalıdır.