Doç Dr Fatih ÜNAL

Çocuk Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı

Çocuklarda Bulantı; koruyucu mekanizmalarından birisidir.
* bulantı hemen arkasından kusmanın eşlik ettiği rahatsız edici belirtidir, ancak bazen sadece tek başına bulantı y  de karşımıza gelebilir.
*bulantı vücudumuzu koruyan uyarıcı bir sinyaldir.
*bulantıyı uyaran nedenler; çeşitli toksinler, sindirim sisteminde oluşan hastalıklar,  nfeksiyonlar, vücudumuzdaki organlarımızdan gelen ağrı ve uyarılar, çocuğumuzun almakta olduğu ilaçlar, geçmişte yaşadığımız bulantı vb olayların beyinde canlanması ( hatıralar ), aşırı hareketlilik, taşıt tutması, duygularımız veya psikolojik pek çok neden sayılabilir.
Bazen migren, siklik kusma sendromu, postüral taşikardi sendromu ( oturur pozisyondan ayakta dik pozisyona geçtikten sonra kalp atımında  azalma baş dönmesi , halsizlik, bayılma ve sersemlik ile kendini belli eden bir durum)
*uzun süreli bulantısı olan çocuklarda migren ve gastroözefageal reflü hastalığının daha sık olarak görüldüğü unutulmamalıdır.
Bulantısı olan çocukta ; beyin ile ilgili olaylar, endokrinolojik ( örneğin tiroid )problemler, ilaç alım öyküsü, sindirim sistemi hastalıkları ( reflü, gastrit ), idrar yollarını ilgilendiren hastalıklar araştırılmalıdır.