Crowns & Bridges

Crowns & Bridges

We are use medication to help patients relax during dental procedures. It’s sometimes referred to as “sleep dentistry,” although that’s not entirely accurate. Patients are usually awake with the exception of those who are under general anesthesia.

The levels of sedation used include:

 • Minimal sedation – you are awake but relaxed.
 • Moderate sedation (formerly called “conscious sedation”) – you may slur your words when speaking and not remember much of the procedure.
 • Deep sedation – you are on the edge of consciousness but can still be awakened.
 • General anesthesia – you are completely unconscious.

Side effects from local anesthetics are very rare, and the anesthetic usually lasts for only a couple of hours.
For more information please send us a message or call (503)123-45-67.

Watch the Procedure Video

Office Hours

 • Monday:7:00 am – 7:00 pm
 • tuesday:7:00 am – 7:00 pm
 • wednesday: 8:00 am – 5:00 pm
 • thursday: 8:00 am – 4:00 pm
 • friday:7:00 am – 7:00 pm
 • saturday:Closed
 • sunday:Closed

Ask the Expert

Have a brief question you would like answered by one of our experts? Please use the form below:

They Say

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consecng elit. Praesent vestibulum molestie lacus. Aenean nonu hen aurisllus porta. Fusce suscipit varius mi.

Gregory Bowman

Gregory Bowman

A happy patient, Seattle

The friendly atmosphere and state of the art interior makes you relax. I have had a dental phobia most of my life, but it’s gone after just one visit here!

Helen Smith

Helen Smith

A happy patient, New York

After visiting a number of dentists over the years, I have finally found one who I trust, without a doubt the most caring and professional staff.

Gregory Bowman

Gregory Bowman

A happy patient, Seattle
Our Shop

Our Blog

Yaşamın ilk 2 yılında anne sütü, bebek mamaları ve inek sütü

Yaşamın ilk 2 yılında anne sütü, bebek mamaları ve inek sütü

Zamanında doğan bir bebek için en ideal besin anne sütüdür. Yenidoğan bebeği doğanın en güzel nimetlerinden biri olan ve daima hazır bir şekilde bebeğe sunulan anne sütünden mahrum bırakmak belki de ona karşı yapılacak en büyük kötülüktür. Anne sütü bebeğin büyüme ve gelişimine katkıda bulunmasının yanı sıra; Kognitif özelliklerinin,IQ ve entelektüel performansının gelişimine ve immün sisteminin gelişip…

Çölyak Hastalığı

Çölyak Hastalığı

Çölyak Hastalığı (Gluten Sensitif Enteropati ) Buğday, arpa, çavdarda bulunan ve hamur karıldığı zaman hamura kıvam veren proteine GLUTEN denilmektedir. Gluten buğdayın unsu özünde bulunmaktadır. Gluten’e karşı ince bağırsakta gelişen hastalık olan çölyak,  yaşam boyu devam eden tek gıda alerjisidir. Hastalığın belirtilerinin ek gıdalara başlandıktan sonra yani kişi gluten ile (unlu gıdalarla) tanıştıktan sonra başladığını söyleyen Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji…

Gastroözefagial Reflü Hastalığı

Gastroözefagial Reflü Hastalığı

Doç Dr Fatih ÜNAL Çocuk Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı  Gastroözefagial reflü mide ile yemek borusu arası yer alan kapakçığın yetersiz çalışması sonucu- açık kalması sonucu- mide içeriğinin istemsiz olarak yemek borusuna geri kaçışıdır. Yemek borusuna kaçan bu içerik yenilen katı ve sıvı gıdalar olabildiği gibi mide, safra ve pankreas sıvısı da olabilir. Reflü fizyolojik olarak yaşamın…