• Çocuklarda Sindirim Sisteminde Yabancı Cisim :
  -Çocuklarda yabancı cisim yutulması sık karşılaşılan sorundur. Genellikle aile ve bakıcı fark etmeyebilir. En sık 6 ay ve 5 yaş arasında görülmektedir.
  -Belirtiler yutulan cismin boyutuna, şekline kesici delici olup olmamasına göre ya da sindirim sisteminde takılmış olduğu yere göre değişmektedir.
  -Yabancı cisim yutulmasında bulgu olarak;
  -*solunum sıkıntısı
  -*Şok
  -*Kusma
  -*sindirim sisteminde Takılma hissi
  -*Karın ağrısı
  -*Sindirim sisteminden kanama
  -*Kabızlık
  -*İdrar tutma
  -* Ağız kokusu, ağız suyu akması sayılabilir

  Tanı için boyun, göğüs ve tüm karın içine alacak şekilde direk grafi çekilmelidir.
  -Çocuk Gasttoenteroloji pratiğinde boğaz ve üst yemek borusuna takılmış olan yabancı cisimler hemen çıkartılmalıdır. Çünkü delinme ve akciğerlere sıvı kaçmasına neden olabilir .
  -Midedeki yabancı cisim 2-30 günde kendiliğinden mideyi terk edebilir. Ancak 2.5 cm den büyük ve sivri uçlu cisimler endoskop yardımı ile çıkartılmalıdır.
  -Tavuk kemiği, kılçık, kürdan boğaz ve üst yemek borusundaki kalırlar yabancı cisim forsepsi ile çıkartılır
  -Saat pilleri yemek borusundaki kalmış ise hemen çıkartılmalıdır. Mide de ise 2 gün beklenebilir. Yabancı cisim Oniki parmak bağırsakta ise 3 günde sindirim sistemini terk etmesi beklenir .
  -Para  ve künt cisimler yemek borusunda ise belirti varsa hemen çıkartılır. Belirti yok ise 12-24 sa beklenebilir. Para mide de ise 4 hafta kadar beklenebilir .
  Ancak nikel vs çinko zehirlenmesi görülebilir.
  Bir de önemli olan nokta BİRDEN FaZLA MIKNATIS yutulmuş ise bağırsak dolaşım bozukluğu ve bağırsakların birbirine ağırlaşmasana neden olabileceği için çıkartılmaları gerektir .
  Düz iğneler çevre organlara zarar verirler .
  İncebağırsağa geçmiş yabancı cisim, bu bölgede doğumsal anormallik veya operasyon  sonucu darlık yok ise sindirim sistemini terk ederler .