Yemek borusu ( yani  özofagus  ) ağız yolu ile almış olduğumuz besinlerin mideye ulaşmasını sağlayan bir organdır.  Eozinofilik özofajit ise yemek borusunun alerjide görevli eozinofil adı verilen hücrelerle inflamasyonudur. Bebeklik çağından ergenlik dönemine kadar her yaşta görülebilir . Erkeklerde sıktır .

Hastalığın belirtileri ; aralıklı kusma besinlerin ağıza geri gelmesi, besin reddi ( özellikle kuru besinleri yemekten çekinme ) tüm bunların sunucunda iştahsızlık olur .

Ayrıca  karın ağrısı, yutma güçlüğü, huzursuzluk, gece huzursuzluğu ( uykusuzluğu ) ve büyüme geriliği de görülebilmektedir.

İnek sütü, yumurta, buğday, soya, yer fıstığı ve kuru yemişler en sık sorumlu tutulan besinlerdir.

Tanı için hastadan elde edilen bilgiler sonucunda mutlaka endoskopi yapılmalıdır. Endoskopi de yemek borusunda beyaz kırmızı alanlar, yemek borusunun  halka-halka ( yemek borusunun soluk borusu görünümünde olması ) görünüme sahip olması ve ilerlemiş olgularda darlıklar oluşabilir.

Yemek borusundan alınan biyopsilerde eozinofil (alerji göstergesi hücre ) sayısının her büyük büyütme sahasında 15 ve üzerinde olması ile tanı konulabilir.  Takip sırasında belirli aralıklarla endoskopi kontrolü gerekir.

Tedavide

Klasik reflü tedavisine yanıt alınamaz

Tedavide alerjik  besinlerin diyetten çıkartılması yanında

İlave ilaç tedavileri gerekir .

Kontroller sırasında yemek borusunda darlık gelişme olasılığı da olduğu için mutlaka Çocuk  Gastroenteroloji̇ hekimi tarafından takip edilmelidir.